[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #19664  13-04-2010 16:39 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Su Neden Üstten Donmaya Başlar?

Bütün sıvılar alttan donmaya başlarken su neden üstten dünmaya başlar. Basit bir soru gibi ama cevabı bulamadım bir türlü bilen varsa bi yardımcı olsun.

3 sıvı hariç bütün sıvıların soğudukça hacmi küçülür. bu sıvılardan biri de su. soğudukça hacmi artıyor ve bu nedenle özkütlesi azalıyor. buzun özkütlesi bu nedenle sudan daha az oluyo ve suyun üstünde kalıyo. ama su yerine herhangi bi sıvı olsaydı bu olmazdı

bir kere şu bilinmeli suyun en ağır olduğu derece +4 derece yani su +4 derecede iken en ağır konumuna ulaşıyor ve ağır su tabi olarak altta kalıyor.yüzeye yaklaştıkça sıcaklık dahada düşüyor. tabi hali ile yüzeydeki sıcaklık 0 derece iken su donmaya başlıyor ama o sırada alt taraftaki su daha ağır ve daha sıcak...sıcaklık aşağı doğru düşerek yayılıyor ve donma aşağı dğru oluyor..
aslında bu aklına takılan denge dünyadaki hayatın var olması açısından hayati bir denge..tersi olsaydı denizde hayat denilen şey olmazdı. kusurusuz bir İLAHi taktir...

su neden dipten donmaya başlamaz? Su neden en alttan donmaya başlamaz?, denizler ve göller neden üstten donar?