[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #18911  25-01-2010 14:03 GMT+2 saat  

moonlight

Admin

Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neþeli
Mesaj 4213
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Facebook'ta Paylaş
Yeni sistemde hem YGS hem LYS puanları eskiden olduğu gibi 100-300 aralığında değil 100-500 aralığında

puanlara dönüştürülecek. YGS sonucuda adayların 6 tür YGS puanları hesaplanacak.
YGS sonuçlarına göre üç farklı taban puanı belirlenecek:
Taban puan-1: Önlisans programları ile Açıköğretim programlarını tercih etme barajı.
kaç net yapmak gerekir
Taban puan-2: İkinci aşama sınavlarına katılma barajı.
Taban puan-3: YGS puanlarıyla öğrenci alan lisans programlarını tercih etme barajı.

YGS PUAN TÜRLERİ ve TESTLERİN PUAN OLUŞUMUNDA YÜZDE AĞIRLIKLARI

YGS PUAN TÜRLERİ
TÜRKÇE %
TEMEL
MATEMATİK %
SOSYAL
BİLİMLER %
FEN BİLİMLERİ
%

YGS-1
MAT-FEN-TÜRKÇE AĞIRLIKLI
20
40
10
30

YGS-2
FEN-MAT-TÜRKÇE AĞIRLIKLI
20
30
10
40

YGS-3
TÜRKÇE-SOSYAL-MAT AĞIRLIKLI
40
20
30
10

YGS-4
SOSYAL-TÜRKÇE-MAT AĞIRLIKLI
30
20
40
10

YGS-5
TÜRKÇE-MAT-SOSYAL AĞIRLIKLI
37
33
20
10

YGS-6
MAT-TÜRKÇE-FEN AĞIRLIKLI
33
37
10
20

Meslek Lisesi Öğrencilerinin kendi alanlarının devamı niteliğindeki lisans programlarına yerleştirmede;

hem YGS hem LYS puanları dikkate alınacak hangi puan yüksekse o puan kullanılacaktır.
Örneğin;
YGS-1 puanı : Aktuerya, Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik ve Elektronik Öğretmenliği, Gemi Makineleri, Güverte Makine, Mekantronik Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Yapı Ressamlığı Öğretmenliği gibi programlara girişte,
YGS-2 puanı : Döküm Öğretmenliği, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Kimya Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği gibi programlara girişte kullanılacaktır.
Önlisans ve Açıköğretim Programlarına Yerleştirmede;
SAY-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-1 veya YGS-2 puanları,
SÖZ-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-3 veya YGS-4 puanları,
EA-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-5 veya YGS-6 puanları, kullanılacaktır.