[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #18637  17-12-2009 19:01 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
1.İki taraftan birinin tanımadığı devletlerarası bir senedi di ğeri de tanımayacaktır.
• İki devlet dış politikada birlikte hareket etme kararı al­mışlardır.
2. Osmanlı Devleti İle Çarlık Rusyası arasındaki anttaşma-’^r geçersiz sayılacaktır.
* İki ülkede de rejim değişiklikleri ofduğu anlaşılmakta***.

3. Sovyet Rusya, Misak-ı Milli’yi tanıyacaktır.
* Sovyet Rusya, Misak-ı Milli’yi tanıyan ilk Avrupa devleti olmuştur.
* Doğu sınırımız büyük ölçüde kesinlik kazanmıştır.
4. Sovyet Rusya kapitülasyonların kaldırıldığını kabul ede cektir.
* Ekonomik ayrıcalıklarını kaldırmayı kabul eden ilk Avru pa devleti Sovyet Rusya olmuştur.
5. Sovyet Rusya, TBMM ile Ermenistan ve Gürcistan ara sında imzalanan antlaşmalara göre belirlenen sınırı, Ba-tum’un Gürcistan’a verilmesi koşuluyla tanıyacaktır.
* Mİsak-ı Milli sınırlan içerisinde yer alan Batum, Sovyet yönetimine bağlı Gürcistan’a bırakılmıştır. Bu durum Mi sak-ı Milli sınırlarından verilmiş ilk tavizdir.
6. İki devlet arasında ilişkileri geliştirecek iktisadi, siyasal vs. anlaşmalar yapılacaktır.
* Yeni Türk Devleti büyük bir devletle dostluk kurmuş,. Kurtuluş Savaşı için gerekli olan pek çok silah ve cep hanenin Rusya’dan satın alınmasına zemin hazırlan mıştır.
7. Boğazların bütün devletlerin ticaret gemilerine açık kal masını sağlamak amacıyla Karadeniz’e kıyısı olan dev letlerin temsilcilerinin katıldığı bir konferans toplana caktır.
4 Rusya Boğazlar üzerindeki emellerinden vazgeçmiştir.
8. Sovyet Rusya elinde bulunan esirleri üç ay İçinde ser best bırakacaktır.

MOSKOVA ANTLAŞMASI’NIN ÖNEMİ NEDİR? ( 16 MART 1921)
• Rusya Misak-ı Milliyi ve Türk Devletini tanıyan ilk Avrupa ülkesi olmuştur.
• Kars, Ardahan Türkiye’de kaldı. Batum ise Gürcistan’a verilmiştir. Batum’un elimizden çıkmasıyla Misak-ı Milli’den ilk taviz verilmiştir