Yazar | Mesaj #18620 16-12-2009 18:57 GMT+2 saat | |||||||
|
Tecrübe Puanı.: 96% |
Ruh Hali: Neþeli
![]() |
Mesaj 4213 |
Şehir: istanbul |
Ülke: ![]() |
Meslek: gecelerin adamı :)) |
Yaş: 37 |
örnekler :
DERS PLANI
ders planında olması gereken başlıklar ders planında neler olur nasıl yapılır? günlük plan nasıl olur? örnekler örneği lise ilkoöğretim plan
Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden hangilerinin seçileceği,
Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde yaptırılacağı,
Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların kullanılacağı,
Elde edilen başarının nasıl değerlendirileceği konularının önceden tasarlanıp, kağıt üzerinde saptanmasıdır.
GEREKLİLİK
Öğretmenlerin plan yapmaları çalışmalarını sistematik bir şekilde yürütmeleri için gereklidir.
Eğitim-öğretim kurumlarında eğitim etkinliklerine ve derslere hazırlıklı girmek yasal yönden zorunlu olup, eğitsel yönden gereklidir.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğretmenin eğitim-öğretimde neyi, niçin ve nasıl yapacağını düşünmesini sağlayarak verimini arttırır.
Öğretmen ve öğrencileri dağınıklıktan kurtarır ve düzenli çalışmasını sağlar.
Derslere hazırlıklı olup, karşılaşılabilecek sorunların önceden tespit edilmesini sağlar.
Hedeflere ulaştıracak en uygun öğrenme öğretme süreçleri ile araç ve gerecin seçilmesini ve bunların eğitim etkinliklerinde kullanılmasını sağlar.
Eğitim-öğretimin değerlendirilmesinin güvenilir olmasını sağlar.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğrenme ve öğretme sürecinin etkili ve verimli kullanılmasını sağlar.
Derslerde sürekliliği sağlar.
Öğrenme ve öğretme sürecinde gerçekleştirilen etkinlikleri belgeler.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğrenci merkezli olmalı,
Çağdaş öğrenme-öğretme yöntemlerini esas almalı,
Uygulanabilir etkinliklere dayalı olmalı,
Yeniliklere açık ve esnek olmalı,
DERS PLANI
Belli bir süreyi kapsamalı,
Öğretimin niteliğine ve seviyesine, konuya, öğretim dalına ve amacına uygun olmalı,
Öğrencilerle birlikte yapılmalı,
Öğrenciler tarafından bilinmeli,
DERS PLANI
Biçimsel Bölüm
Giriş Bölümü
Geliştirme Bölümü
Sonuç Bölümü
Değerlendirme Bölümü
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
Her dersle ilgili bilgi, alma, tepkide bulunma ve uyarılma basamağındaki hedef ve davranışlar saptanır.
Ana ve yardımcı noktalar yazılır.
Hedef davranışları kazandırmak için kullanılacak araç ve gereç yazılır.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜM
Dersin Adı:
Sınıf:
Ünitenin Adı:
Süre:
Öğretmenin Adı ve Soyadı:
Öğrenme-Öğretme Strateji ve Yöntemi:
Kaynak Kitaplar:
Araç Gereçler:
Ünite yada Konunun Örüntüsü:
Ana Nokta:
Yardımcı Noktalar:
Hedefler
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜM
Dikkat çekme
Güdüleme
Gözden geçirme (Hedeften haberdar etme)
Derse geçiş
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
GİRİŞ BÖLÜMÜ
Hedef davranışların en üst düzeyiyle ilgili anı, öykü, fıkra, günlük olay anlatılır; film ve slayt sunulabilir.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
DİKKAT ÇEKME
Öğrencilere kazanacakları davranışların yaşamda ne işe yarayacağı yalın sözlerle ifade edilmelidir.
GÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Öğretmen tarafından kazandırılacak en üst düzeydeki hedef yada ana nokta belirtilir.
GÖZDEN GEÇİRME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Öğretmenin “Dersle ilgili belli başlı kavramlar var. Bunları önce ben anlatacağım. Daha sonra örnekler vereceğim. Beni dikkatle dinleyin. Anlaşılmayan bir yer olursa da hemen sorun, yanıtlarım” demesi derse geçişi sağlar.
DERSE GEÇİŞ
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Hedef davranışların uygun strateji, yöntem ve teknikler, akıl yürütme süreçleri, araç-gereç, ipucu, dönüt ve düzeltme, pekiştireç, öğrenci katılganlığı gibi davranışların öğrenciye kazandırıldığı bölümdür.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Hedef davranışlar ve öğrenci sayısı gözönüne alınarak hangi öğrenme-öğretme tekniklerinin uygulanacağı belirlenir.
Sorulacak sorular ve onların yanıtları belirlenir.
Hangi soruların yanıtlarına pekiştireç verileceği saptanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Kullanılacak araç ve gereçler ile bunların nerede ve nasıl kullanılacağı belirlenir.
Öğrencilerin dikkati dağılmaya başladığında uygulanacak davranışlar belirlenir.
Hedef davranış kazandırıldıktan sonra ara özet yapılarak yardımcı nokta vurgulanır.
Birden fazla hedef davranış varsa ara özetten sonra ara geçiş yapılarak diğer hedef davranış süreçi başlatılır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Kapanış özeti ve yorumları
Tekrar güdüleme
Kapanış
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
SONUÇ BÖLÜMÜ
Ana nokta ve yardımcı noktalar tekrar vurgulanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
KAPANIŞ ÖZETi VE YORUMLARI
Başta yapılan güdülemenin aynısı burada tekrar edilir.
TEKRAR GÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
Dikkat çekme basamağında sorulan sorular tekrarlanır veya okunan-yarım bırakılan öykünün sonunun öğrencilerle birlikte belirlenmesi sağlanır.
Hedef davranışlarla ilgili yeni bir fıkra, anı, öykü vb. anlatılabilir.
Gelecek dersle ilgili öğrenciden istenenler belirtilebilir.
KAPANIŞ
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
Öğretmenin derste kazandırmaya çalıştığı her hedef davranışı ölçen ve en az üç sorudan oluşan ölçme aracı kullanılmalıdır.
Ölçme biçimlendirme-yetiştirmeğe dönük olmalıdır (öğrenciye not verilmemeli, yaptığı yanlışlar öğrenciye gösterilmeli ve gerekli düzeltmeleri yapması sağlanmalıdır).
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
DEĞERLENDİRME BÖLÜMÜ
Beni dinlediniğiniz için teşekkür ederim.
-------------------------------------------------------------------
Eğitim durumu= öğretme durumu+öğrenme durumu
Bir dersin işlenmesinde izlenmesi gereken basamaklar:
Dikkat çekme (İlginç bir soru sorma, güncel olaylardan bahsetme, öğretmeninin ya da öğrencilerin başından geçen bir anı, olay, fıkra anlatma)
Güdüleme (işlenecek konudan sınavda çıkabileceğini söyleme, öğreneceklerinin günlük hayatta ya da mesleğinde nasıl kullanılacağını, ne işe yaradığını örneklendirme)
Gözden geçirme (dersin hedef ve davranışlarından bahsetme, dersin konu ve konu alt başlıklarını söyleme)
Geçiş (Geçmiş konularla bağlantı kurma, konu ile ilgili bir resim, şekil, grafik, film varsa izleme/çizme)
Geliştirme (Konunun asıl işlendiği kısım burasıdır. Her türlü öğretmen ve öğrenci faaliyetleri yer alır. Her türlü öğretim yöntemi, ders aracı gereci kullanılır. Öğrenci derse katılır, uygulamalar yapılır vs.)
Özet (Konu ana hatlarıyla özetlenir, önemli kısımlar vurgulanır, gerekirse öğrenciye not tutturulur)
Tekrar güdüleme (Gerektiğinde dersin başında yapılan güdüleme tekrar edilir)
Değerlendirme (Önceden hazırlanmış 3-5 soru öğrencilere sorulur, eksiklikler tamamlanır, yanlışlar düzeltilir)
Kapanış (İyi dilek ve temennilerle ders bitirilir, konu ile ilgili bir şarkı, fıkra vs. anlatılır)
Hedef (Kazanım): Paintte resim yapma becerilerini kurallarına uygun şekilde kullanır.
Eğitim Durumları (Etkinlikler):
Öğretmenin öğrencilere “paint resim çizme programı ressamların pabucunu dama atmıştır” sözünden ne anladıklarını sorması
Öğretmenin öğrencilere “paintte resim yaptınız mı? Yaptıysanız ilk olarak ne zaman yaptıklarını ve o anki duygularının neler olduğunu sorması ve kendi yaşantısından bu durumu anlatması
Öğretmen tarafından “çizgi filmlerdeki karakterlerin nasıl yapıdığını hiç düşündünüz mü?” sorusunun sorulması
Öğrencilere “Word teki gibi paintten çıklı alınabilir mi?” sorusunun sorulması
Rasgele ya da gönüllü birkaç öğrenciye söz hakkının verilmesi
Paintte öğrendikleri becerilerle üstlerini kirletmeden, boya parası vermeden, kağıt parası vermeden, kolayca ve çok sayıda istedikleri kadar resim yapabileceklerinin öğrencilere söylenmesi
Paintte yaptıkları resimleri çıktı olarak alıp, resim yarışmalarına katılabilecekleri ve orada başarılı olabileceklerinin söylenmesi
Paintte yaptığı resimleri kayıt edip, bilgisayarda zemin deseni, arka plan olarak kullanabileceklerinin söylenmesi
Paint programının resim yapmaktan hoşlanmayanları bile resim yapmaya ısındıracağı ve belki de bu öğrencilerin gelecekte büyük ressamlar olacağının söylenmesi
Bu dersin eğitim öğretim etkinlikleri sonucunda; paintte kalem kullanma, fırça, silgi, büyüteç, püskürtme ve yardım menüsünü etkin şekilde kullanma becerilerini kazanacaklarının öğrencilere söylenmesi
Paint programının hangi yollardan çalıştırıldığının hatırlatılması
Paint programının tepe menülerinin işlevlerinin öğrencilere hatırlatılması
Daha önceden paintte çizilmiş örnek manzara resimlerinin öğrencilere izlettirilmesi
Boş bir paint sayfasında çalışma alanının sınırlarının nasıl ayarlandığının öğretmen tarafından gösterilmesi
Rastgele bir öğrencinin kaldırılıp çalışma alanının sınırlarını daraltmasının ve genişletmesinin istenmesi
Öğrencinin yapamadığı ya da takıldığı noktalarda uygun ipuçlarının verilmesi
Öğrencinin doğru cevap vermesi durumunda +, ek puan, “aferin, çok güzel vs.” pekiştireçler verilmesi
Öğrenciye Paintteki resme geometrik bir şeklin nasıl ekleneceği öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin Paintteki bir resmin, belirli bir kısmının seçici tarafından alınmasının öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin kendi resmi üzerinde kalemi kullanarak, isminin yazılabileceğini öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin tarayıcıdan taradığı bir resmi kalem kullanarak istediği şekilde değiştirebilmesi
Düzen menüsünden yapılan son işlemin geri alınması işinin nasıl yapıldığının gösterilmesi.
Farklı renk ve uçlardaki kalemlerle tahtaya kaldırılan öğrencilerden kendi adının yazılmasının istenmesi
Öğretmenin çizilecek nesneye göre kalem renginin nasıl değiştirileceğini göstermesi
Öğrencinin samimi olduğu arkadaşının vesikalık resmine sakal, bıyık çizilmesinin gösterilmesi
Şekilleri boyamak için dolgunun nasıl yapıldığının gösterilmesi
Öğretmenin bir öğrenciyi tahtaya kaldırarak, arkadaşlarının onun portresini ana hatlarıyla bir karikatürünün, farklı renk ve uçlardaki kalemler yardımıyla çizmelerinin istenmesi
Farklı farklı nesneler çizmede kalem renginin nasıl seçildiğin öğretmen tarafından tekrar edilmesi
Dikdörtgen ve benzeri şekillerin nasıl çizildiği, onların renklerinin nasıl ayarlandığının öğretmen tarafından tekrar gösterilmesi
Silgi, büyüteç ve kıvrımların nasıl kullanıldığının tekrar edilmesi
Dolgu renklerinin uygulamasının tekrar edilmesi
Bunlarla ilgili bilgilerin öğrenciler tarafından not edilmesi
“Bu dersteki becerileri eksiksiz öğrenir ve boş vakitlerinizde bu becerilerinizi geliştirirseniz eminim ki içinizden dünya çapında ünlü ressamlar çıkabilir, bu konuda sizlere güveniyorum.” Şeklindeki ifadelerle öğrencilerin öğretmen tarafından tekrar güdülenmesi
1-) Paintte resim çizerken hangi durumlarda büyüteci kullanma ihtiyacı duyarsınız?
2-) İşaretlediğimiz alanın renginin her yerde aynı olması için araç çubuğundan neyi seçmeliyiz?
3-) Yapılan bir hatanın geri alınması için ne yapmalıyız? Varsa kısayolu yazınız?
4-) Bir ev resmi çizerken hangi geometrik şekilleri kullanmalıyız? Basit bir ev çiziminde bunları kullanınız?
Bu dört sorunun öğretmen tarafından rastgele öğrencilere sorulması, yanlışların düzeltilmesi, eksiklerin tamamlanması, doğru cevap veren öğrencilerin +, puan ile ödüllendirilmesi
Dersin genelinde anlamadıkları bir yer olup olmadığının öğrencilere sorulması
Öğrencilere, evlerinde bulunan bir eşyayı paintte yapmaları ve bunu diskete kayıt edip bir dahaki derse getirmelerinin istenmesi
Painte yapılmış birkaç resmi Powerpoint gösterip arka planda güzel bir müzik eşliğinde izletilmesi.
DERS PLANI
ders planında olması gereken başlıklar ders planında neler olur nasıl yapılır? günlük plan nasıl olur? örnekler örneği lise ilkoöğretim plan
Önceden belirlenen eğitim hedeflerine ulaşmak için öğretim konusu içerisinde yer alan etkinliklerden hangilerinin seçileceği,
Bunların öğrencilere ne amaçla ve hangi biçimde yaptırılacağı,
Ne tür yardımcı ve tamamlayıcı kaynak ve araçların kullanılacağı,
Elde edilen başarının nasıl değerlendirileceği konularının önceden tasarlanıp, kağıt üzerinde saptanmasıdır.
GEREKLİLİK
Öğretmenlerin plan yapmaları çalışmalarını sistematik bir şekilde yürütmeleri için gereklidir.
Eğitim-öğretim kurumlarında eğitim etkinliklerine ve derslere hazırlıklı girmek yasal yönden zorunlu olup, eğitsel yönden gereklidir.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğretmenin eğitim-öğretimde neyi, niçin ve nasıl yapacağını düşünmesini sağlayarak verimini arttırır.
Öğretmen ve öğrencileri dağınıklıktan kurtarır ve düzenli çalışmasını sağlar.
Derslere hazırlıklı olup, karşılaşılabilecek sorunların önceden tespit edilmesini sağlar.
Hedeflere ulaştıracak en uygun öğrenme öğretme süreçleri ile araç ve gerecin seçilmesini ve bunların eğitim etkinliklerinde kullanılmasını sağlar.
Eğitim-öğretimin değerlendirilmesinin güvenilir olmasını sağlar.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğrenme ve öğretme sürecinin etkili ve verimli kullanılmasını sağlar.
Derslerde sürekliliği sağlar.
Öğrenme ve öğretme sürecinde gerçekleştirilen etkinlikleri belgeler.
PLANLI ÇALIŞMANIN YARARLARI
Öğrenci merkezli olmalı,
Çağdaş öğrenme-öğretme yöntemlerini esas almalı,
Uygulanabilir etkinliklere dayalı olmalı,
Yeniliklere açık ve esnek olmalı,
DERS PLANI
Belli bir süreyi kapsamalı,
Öğretimin niteliğine ve seviyesine, konuya, öğretim dalına ve amacına uygun olmalı,
Öğrencilerle birlikte yapılmalı,
Öğrenciler tarafından bilinmeli,
DERS PLANI
Biçimsel Bölüm
Giriş Bölümü
Geliştirme Bölümü
Sonuç Bölümü
Değerlendirme Bölümü
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
Her dersle ilgili bilgi, alma, tepkide bulunma ve uyarılma basamağındaki hedef ve davranışlar saptanır.
Ana ve yardımcı noktalar yazılır.
Hedef davranışları kazandırmak için kullanılacak araç ve gereç yazılır.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜM
Dersin Adı:
Sınıf:
Ünitenin Adı:
Süre:
Öğretmenin Adı ve Soyadı:
Öğrenme-Öğretme Strateji ve Yöntemi:
Kaynak Kitaplar:
Araç Gereçler:
Ünite yada Konunun Örüntüsü:
Ana Nokta:
Yardımcı Noktalar:
Hedefler
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
BİÇİMSEL BÖLÜM
Dikkat çekme
Güdüleme
Gözden geçirme (Hedeften haberdar etme)
Derse geçiş
DERS PLANININ HAZIRLANMASI
GİRİŞ BÖLÜMÜ
Hedef davranışların en üst düzeyiyle ilgili anı, öykü, fıkra, günlük olay anlatılır; film ve slayt sunulabilir.
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
DİKKAT ÇEKME
Öğrencilere kazanacakları davranışların yaşamda ne işe yarayacağı yalın sözlerle ifade edilmelidir.
GÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Öğretmen tarafından kazandırılacak en üst düzeydeki hedef yada ana nokta belirtilir.
GÖZDEN GEÇİRME
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Öğretmenin “Dersle ilgili belli başlı kavramlar var. Bunları önce ben anlatacağım. Daha sonra örnekler vereceğim. Beni dikkatle dinleyin. Anlaşılmayan bir yer olursa da hemen sorun, yanıtlarım” demesi derse geçişi sağlar.
DERSE GEÇİŞ
DERS PLANININ HAZIRLANMASI > GİRİŞ
Hedef davranışların uygun strateji, yöntem ve teknikler, akıl yürütme süreçleri, araç-gereç, ipucu, dönüt ve düzeltme, pekiştireç, öğrenci katılganlığı gibi davranışların öğrenciye kazandırıldığı bölümdür.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Hedef davranışlar ve öğrenci sayısı gözönüne alınarak hangi öğrenme-öğretme tekniklerinin uygulanacağı belirlenir.
Sorulacak sorular ve onların yanıtları belirlenir.
Hangi soruların yanıtlarına pekiştireç verileceği saptanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Kullanılacak araç ve gereçler ile bunların nerede ve nasıl kullanılacağı belirlenir.
Öğrencilerin dikkati dağılmaya başladığında uygulanacak davranışlar belirlenir.
Hedef davranış kazandırıldıktan sonra ara özet yapılarak yardımcı nokta vurgulanır.
Birden fazla hedef davranış varsa ara özetten sonra ara geçiş yapılarak diğer hedef davranış süreçi başlatılır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
GELİŞTİRME BÖLÜMÜ
Kapanış özeti ve yorumları
Tekrar güdüleme
Kapanış
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
SONUÇ BÖLÜMÜ
Ana nokta ve yardımcı noktalar tekrar vurgulanır.
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
KAPANIŞ ÖZETi VE YORUMLARI
Başta yapılan güdülemenin aynısı burada tekrar edilir.
TEKRAR GÜDÜLEME
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
Dikkat çekme basamağında sorulan sorular tekrarlanır veya okunan-yarım bırakılan öykünün sonunun öğrencilerle birlikte belirlenmesi sağlanır.
Hedef davranışlarla ilgili yeni bir fıkra, anı, öykü vb. anlatılabilir.
Gelecek dersle ilgili öğrenciden istenenler belirtilebilir.
KAPANIŞ
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI > SONUÇ
Öğretmenin derste kazandırmaya çalıştığı her hedef davranışı ölçen ve en az üç sorudan oluşan ölçme aracı kullanılmalıdır.
Ölçme biçimlendirme-yetiştirmeğe dönük olmalıdır (öğrenciye not verilmemeli, yaptığı yanlışlar öğrenciye gösterilmeli ve gerekli düzeltmeleri yapması sağlanmalıdır).
DERS PLANININ HAZIRLANIŞI
DEĞERLENDİRME BÖLÜMÜ
Beni dinlediniğiniz için teşekkür ederim.
-------------------------------------------------------------------
Eğitim durumu= öğretme durumu+öğrenme durumu
Bir dersin işlenmesinde izlenmesi gereken basamaklar:
Dikkat çekme (İlginç bir soru sorma, güncel olaylardan bahsetme, öğretmeninin ya da öğrencilerin başından geçen bir anı, olay, fıkra anlatma)
Güdüleme (işlenecek konudan sınavda çıkabileceğini söyleme, öğreneceklerinin günlük hayatta ya da mesleğinde nasıl kullanılacağını, ne işe yaradığını örneklendirme)
Gözden geçirme (dersin hedef ve davranışlarından bahsetme, dersin konu ve konu alt başlıklarını söyleme)
Geçiş (Geçmiş konularla bağlantı kurma, konu ile ilgili bir resim, şekil, grafik, film varsa izleme/çizme)
Geliştirme (Konunun asıl işlendiği kısım burasıdır. Her türlü öğretmen ve öğrenci faaliyetleri yer alır. Her türlü öğretim yöntemi, ders aracı gereci kullanılır. Öğrenci derse katılır, uygulamalar yapılır vs.)
Özet (Konu ana hatlarıyla özetlenir, önemli kısımlar vurgulanır, gerekirse öğrenciye not tutturulur)
Tekrar güdüleme (Gerektiğinde dersin başında yapılan güdüleme tekrar edilir)
Değerlendirme (Önceden hazırlanmış 3-5 soru öğrencilere sorulur, eksiklikler tamamlanır, yanlışlar düzeltilir)
Kapanış (İyi dilek ve temennilerle ders bitirilir, konu ile ilgili bir şarkı, fıkra vs. anlatılır)
Hedef (Kazanım): Paintte resim yapma becerilerini kurallarına uygun şekilde kullanır.
Eğitim Durumları (Etkinlikler):
Öğretmenin öğrencilere “paint resim çizme programı ressamların pabucunu dama atmıştır” sözünden ne anladıklarını sorması
Öğretmenin öğrencilere “paintte resim yaptınız mı? Yaptıysanız ilk olarak ne zaman yaptıklarını ve o anki duygularının neler olduğunu sorması ve kendi yaşantısından bu durumu anlatması
Öğretmen tarafından “çizgi filmlerdeki karakterlerin nasıl yapıdığını hiç düşündünüz mü?” sorusunun sorulması
Öğrencilere “Word teki gibi paintten çıklı alınabilir mi?” sorusunun sorulması
Rasgele ya da gönüllü birkaç öğrenciye söz hakkının verilmesi
Paintte öğrendikleri becerilerle üstlerini kirletmeden, boya parası vermeden, kağıt parası vermeden, kolayca ve çok sayıda istedikleri kadar resim yapabileceklerinin öğrencilere söylenmesi
Paintte yaptıkları resimleri çıktı olarak alıp, resim yarışmalarına katılabilecekleri ve orada başarılı olabileceklerinin söylenmesi
Paintte yaptığı resimleri kayıt edip, bilgisayarda zemin deseni, arka plan olarak kullanabileceklerinin söylenmesi
Paint programının resim yapmaktan hoşlanmayanları bile resim yapmaya ısındıracağı ve belki de bu öğrencilerin gelecekte büyük ressamlar olacağının söylenmesi
Bu dersin eğitim öğretim etkinlikleri sonucunda; paintte kalem kullanma, fırça, silgi, büyüteç, püskürtme ve yardım menüsünü etkin şekilde kullanma becerilerini kazanacaklarının öğrencilere söylenmesi
Paint programının hangi yollardan çalıştırıldığının hatırlatılması
Paint programının tepe menülerinin işlevlerinin öğrencilere hatırlatılması
Daha önceden paintte çizilmiş örnek manzara resimlerinin öğrencilere izlettirilmesi
Boş bir paint sayfasında çalışma alanının sınırlarının nasıl ayarlandığının öğretmen tarafından gösterilmesi
Rastgele bir öğrencinin kaldırılıp çalışma alanının sınırlarını daraltmasının ve genişletmesinin istenmesi
Öğrencinin yapamadığı ya da takıldığı noktalarda uygun ipuçlarının verilmesi
Öğrencinin doğru cevap vermesi durumunda +, ek puan, “aferin, çok güzel vs.” pekiştireçler verilmesi
Öğrenciye Paintteki resme geometrik bir şeklin nasıl ekleneceği öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin Paintteki bir resmin, belirli bir kısmının seçici tarafından alınmasının öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin kendi resmi üzerinde kalemi kullanarak, isminin yazılabileceğini öğretmen tarafından gösterilmesi
Öğrencinin tarayıcıdan taradığı bir resmi kalem kullanarak istediği şekilde değiştirebilmesi
Düzen menüsünden yapılan son işlemin geri alınması işinin nasıl yapıldığının gösterilmesi.
Farklı renk ve uçlardaki kalemlerle tahtaya kaldırılan öğrencilerden kendi adının yazılmasının istenmesi
Öğretmenin çizilecek nesneye göre kalem renginin nasıl değiştirileceğini göstermesi
Öğrencinin samimi olduğu arkadaşının vesikalık resmine sakal, bıyık çizilmesinin gösterilmesi
Şekilleri boyamak için dolgunun nasıl yapıldığının gösterilmesi
Öğretmenin bir öğrenciyi tahtaya kaldırarak, arkadaşlarının onun portresini ana hatlarıyla bir karikatürünün, farklı renk ve uçlardaki kalemler yardımıyla çizmelerinin istenmesi
Farklı farklı nesneler çizmede kalem renginin nasıl seçildiğin öğretmen tarafından tekrar edilmesi
Dikdörtgen ve benzeri şekillerin nasıl çizildiği, onların renklerinin nasıl ayarlandığının öğretmen tarafından tekrar gösterilmesi
Silgi, büyüteç ve kıvrımların nasıl kullanıldığının tekrar edilmesi
Dolgu renklerinin uygulamasının tekrar edilmesi
Bunlarla ilgili bilgilerin öğrenciler tarafından not edilmesi
“Bu dersteki becerileri eksiksiz öğrenir ve boş vakitlerinizde bu becerilerinizi geliştirirseniz eminim ki içinizden dünya çapında ünlü ressamlar çıkabilir, bu konuda sizlere güveniyorum.” Şeklindeki ifadelerle öğrencilerin öğretmen tarafından tekrar güdülenmesi
1-) Paintte resim çizerken hangi durumlarda büyüteci kullanma ihtiyacı duyarsınız?
2-) İşaretlediğimiz alanın renginin her yerde aynı olması için araç çubuğundan neyi seçmeliyiz?
3-) Yapılan bir hatanın geri alınması için ne yapmalıyız? Varsa kısayolu yazınız?
4-) Bir ev resmi çizerken hangi geometrik şekilleri kullanmalıyız? Basit bir ev çiziminde bunları kullanınız?
Bu dört sorunun öğretmen tarafından rastgele öğrencilere sorulması, yanlışların düzeltilmesi, eksiklerin tamamlanması, doğru cevap veren öğrencilerin +, puan ile ödüllendirilmesi
Dersin genelinde anlamadıkları bir yer olup olmadığının öğrencilere sorulması
Öğrencilere, evlerinde bulunan bir eşyayı paintte yapmaları ve bunu diskete kayıt edip bir dahaki derse getirmelerinin istenmesi
Painte yapılmış birkaç resmi Powerpoint gösterip arka planda güzel bir müzik eşliğinde izletilmesi.

