[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #15079  02-08-2009 18:55 GMT+2 saat  

moonlight

Admin

Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neþeli
Mesaj 4213
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Facebook'ta Paylaş
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES, Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyenlerin veya Akademik Personel olmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Sınav dönemleri yıl içinde Nisan (ilkbahar dönemi) ve Kasım (sonbahar dönemi) ayları olmak üzere iki tanedir.

Yüksek lisans başvurularında %50 gibi bir etkisi olmasından ötürü ALES'in önemi tartışılmaz derecede büyük. Peki ALES nasıl bir sınav?

Efendim, ALES 80 sayısal, 80 de sözel sorunun bulunduğu 3 saatlik bir sınav. Eskiden iki bölüme de ayrı ayrı 1,5 saat veriliyor ve bu süreler bittiğinde kitapçıklar toplanıyordu. Yani örneğin sayısal bölümünü dağıttıklarında 1,5 saatiniz oluyor ve o süre bittiğinde kitapçıklar toplanıp sözel bölümü dağıtılıyordu, bu yüzden de sözelde artan zamanı sayısal da kullanamıyordunuz. Neyse ki benim girdiğim Nisan 2008 ALES'inden sonra işler değişti (değişmiş yani benim haberim yoktu). Artık bir seferde 160 sorunuz ve 3 saatiniz var. Dolayısıyla herhangi bir kısımda daha iyi olanlar için süre ayarlama şansı doğdu.

ALES Nedir? ALES'e Nasıl Hazırlanılır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES, Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyenlerin veya Akademik Personel olmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır.

Sınav dönemleri yıl içinde Nisan (ilkbahar dönemi) ve Kasım (sonbahar dönemi) ayları olmak üzere iki tanedir.

Yüksek lisans başvurularında %50 gibi bir etkisi olmasından ötürü ALES'in önemi tartışılmaz derecede büyük. Peki ALES nasıl bir sınav?

Efendim, ALES 80 sayısal, 80 de sözel sorunun bulunduğu 3 saatlik bir sınav. Eskiden iki bölüme de ayrı ayrı 1,5 saat veriliyor ve bu süreler bittiğinde kitapçıklar toplanıyordu. Yani örneğin sayısal bölümünü dağıttıklarında 1,5 saatiniz oluyor ve o süre bittiğinde kitapçıklar toplanıp sözel bölümü dağıtılıyordu, bu yüzden de sözelde artan zamanı sayısal da kullanamıyordunuz. Neyse ki benim girdiğim Nisan 2008 ALES'inden sonra işler değişti (değişmiş yani benim haberim yoktu). Artık bir seferde 160 sorunuz ve 3 saatiniz var. Dolayısıyla herhangi bir kısımda daha iyi olanlar için süre ayarlama şansı doğdu.

Sözel bölümlerde okuyan birçok kişi sayısal kısımdan haliyle korkuyor, fakat buna gerek yok. Zira ben de bir Uluslararası İlişkiler mezunu olarak 4 sene boyunca matematikle ilgili yaptığım en fazla iş, günlük hesap kitaptır ["saat kaç?", "ne kadar tutar bizim alışveriş?" gibi ] biraz da muhasebe, istatistik gibi dersler görmüştük. Fakat zaten gelen sorular çoğunlukla dört işleme dayalı, toplama çıkartmayla halledebileceğiniz problemler. Kesir soruları, mantık soruları ve hatta sudoku benzeri sorular, hepsi bu. Sonlara doğru 3 - 4 geometri sorusu çıkabiliyor ama uçuk teoremleri bilmenize gerek yok, pisagor bilen, üçgenin iç açıları toplamını bilen yapar yine. Formülleri veya yolları bilinmesi gereken sorular olursa, size zaten gerekli bilgi veriliyor. Örneğin soruda aritmetik ortalama ile geometrik ortalama geçiyorsa bunların nasıl bulunduğu yazılıyor.

Zaten kesinlikle çözümleri olan bir çıkmış sorular kitabı almanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem nelerle karşılaşabileceğinizi daha iyi anlarsınız, hem de unutulan yerleri çözümlerden hatırlar, kendinizi hızlandırırsınız. Zaten olay da burada, yani hızlı olabilmekte. Yapamayacağınızı düşündüğünüz soruyu hemen boş bırakın. Ne kadar hızlı olursanız o kadar yararınıza sınavda.

Ben Nisan 2008 ALES'inde sayısalda 62 net, sözelde de 72 netle eşit ağırlıkta 86.48 puan yapabilmiştim. Gayet de yeterli bir puan oldu.

Sözel için de şunları diyebilirim. Tamamen okuduğunuzu anlamayla ilgili sorular. Paragraf soruları, sıralama soruları ve parçanın bütünlüğünü bozan cümleyi bulunuz gibi sorular... Dilbilgisi gibi yine bilgi isteyen şeyler yok anlayacağınız. Burada da artık ne kadar kitap okuduğunuzu ve bulmaca çözdüğünüzü sınıyorsunuz.

Zaten sınavdan çıktığınızda da "bu muydu?" durumu oluşuyor. En azından bana kadar öyleydi. Yarın öbürgün sistem değişir de zorlaştırırlarsa bilemem, beni suçlamayın.

ÖSYM'nin sitesinden de geçmiş senelerdeki ALES sorularını bulup indirebilirsiniz.

Diğer tüm ALES maceralarıma da bağlantılardan bakabilirsiniz. Sorunuz olursa da elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar.