[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #26164  04-05-2015 10:24 GMT+2 saat  

totoroo

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Annemi yakın zamanda kaybettim. Mekanı cennet olsun. Evindeki eşyaları toparlıyorduk. Eski bir defter. Çok eski ama. Sapsarı sayfalar bazı sayfalar Türkçe bazıları Osmanlıca yazılmış. Sayfalar ağzına kadar dolu. Yemek kitapları arasından çıktı bu. Türkçe sayfalarda nefis yemek tarifleri var. Muhtemelen Osmanlıca sayfalar da aynı oranda nefis yemek tarifleri ile dolu sanıyorum. Bazıları çocukluğumdan beri alışık olduğum lezzetler. Göçmen yemekleri çoğulukla. Anne tarafım Boşnak göçmeni. Dünya kadar börek tarifi var. Bunların yanında nefis pasta tarifleri de var. Bildiğiniz ellerimde bir aile mirasını tutuyorum. Üstelik müthiş bi hazine. Yakında çevirisini yaptıracağım defterin. Osmanlıca bilen birilerini arıyorum işte. Osmanlıca sayfaları anneannem doldurmuştur herhalde. Annem cumhuriyet kızı çünkü, bilmez eski dili. Şimdi büyük ikilemdeyim. Bir yemek blogum var. Bu tarifleri orada paylaşsam mı yoksa kendime mi saklasam. Sanki yazsam annemin, anneannemin mahremini sergilemiş gibi hissedeceğim. Yayınlamasam yüzyıllarca aktarılmış nefis yemek tarifleri benim elimde kalan gizli bir hazine olacak ve değerini kaybedecek gibi geliyor. Hani herkes görsün, herkes faydalansın bundan. Küçük bir kızım var ona bırakayım diyorum. Ben de ekleyeyim üstüne diyorum ama. Kararsız kaldım. Biraz da annemin vefatı yüzünden hassas düşünüyorum sanırım. Siz ne önerirsiniz?