[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #23400  06-06-2011 15:24 GMT+2 saat  

moonlight

Admin

Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neþeli
Mesaj 4213
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Facebook'ta Paylaş
içgörüsel öğrenmeyle, içgörü kazanma farklı terimlerdir. bunların iyi bilmekte fayda var.

içgörüsel öğrenmede çözüm geçmiş yaşantılar göz önüdden geçirilerek bulunur. yani "ya ben bunu daha önce böyle yapmıştım da olmuştu" değil çözüme ulaşılır. kavrama yoluyla öğrenmede ise çözüm aniden akla gelir. aradaki bağlantı birden bire sağlanıp çözüme ulaşılır.

içgörü kazanma ise; insanın ne olduğunu bilgesi kendi yeterliliklerinin farkında olması. eksikliklerini ise benliğinin bir parçası sayıp kabullenmesidir. bu sayede kişi neyi yapıp neyi yapamayacağım farkına varır. yani Hacı Bayram-ı Veli'nin "Sen seni bil, sen seni." bu nakaratı içgörü kazanmayı çok iyi örnekliyor.

sonuç olarak kavrayarak öğrenme, içgörüsel öğrenme ve içgörü kazanma farklı farklı kavramlardır.

Evine bilgisayar alan bir öğrenci bu bilgisayarı odada istedği yere koyduğunda kablosunun elektrik prizine yetişmediğini görür. Mobilyaların yerini değiştirme, prizin yrini değiştirme gibi çeşitli çözüm yollarını denedikten sonra bir uzatma kablosuyla sorunun çözülebileceğini anlar.

Bu öğrencinin bir uzatma kablosu alarak sorunu çözebileceğini anlaması aşağıdakilerden hangisine örnek olabilir?

A)Koşullama yoluyla öğrenme

B)Sınama yanılma yoluyla öğrenme

C)Gözlem yoluyla öğrenme

D)İç görü kazanma

E)Ayırt etmeyi öğrenme

Cevap: D