[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #15416  24-08-2009 00:28 GMT+2 saat  

Can

Admin

Tecrübe Puanı.: 100%
Ruh Hali: Neutral
Mesaj 5381
Ülke:
Meslek: Webmaster
Facebook'ta Paylaş
Karaman'ın Efsanesi Deli Muammer Değil, Muammer Amca!

Muammer Amca Hakkında Kısa Bilgi:

77 yaşında hayata gözlerini yuman değerli insan 1945 yılında Adana Yatılı Lisesi'ni bitirmiştir. Kendisini yetiştirmiş zeki ve çok kültürlü bir insandı. O yıllarda katılmış olduğu inönü Planör Kursu'nda yaşadığı büyük heyecandan sonra psikolojik bir rahatsızlığa yakalanmış ve bu rahatsızlığı yedek subaylığı döneminde iyice belirginleşmiştir.

Yıllardan beri çektiği bu hastalık Karamanlıları ve ailesini her zaman çok üzmüştür. Merhum Muammer Baran, Karaman eşrafından hacı Hasan Baran ve Fatma Şeküre Baran'ın dördüncü çocuğudur. Karaman belediye başkanlarından merhum ibrahim Baran - Müzeyyen Yağcı - Muazzez Selçuk ve emekli öğretmenlerimizden Mukaddes Güzelant'ın kardeşidir. Hasan isminde bir oğlu olan merhumun cenazesi 30 nisan 2004 cuma günü onbinlerce hemşehrimizin katıldığı çok az kişiye nasip olan bir törenle defnedilmiştir.

Birkaç Fotoğraf

herkese nasip olmayan bir cenaze töreni

Muammer Amcanın Şiir Videosu

Muammer Amca İçin Söylenenler:

Alıntı
En korkunç acılarda bile, gülümserdi babam. Onu hiçbir Karaman’lı asık suratla görmemiştir. Onun gülümseyişinde güneş gibi parlayan bir insan sıcaklığı vardı.
Babam belki de yeryüzünün en güzel gülüşlü adamıydı. Büyülü bir gülüştü babamın gülüşü.
Seksen yıl süren efsane bir gülüştü.

Hasan Baran

Alıntı
İNSAN SICAKLIĞI VARDI
BABAMIN GÜLÜMSEYİŞİNDE

Hasan BARAN

İyiliğin, umudun, sevginin bir kıvılcımı bile, bu kıvılcım tam bir haksızlık ve kayıtsızlık kabuğu ile örtülmüş olsa bile, yüreğimi sevindirebilir gibi geliyor bana.
İnsanları ne kadar çok sevdiğimi bir kere daha anlıyorum.
Sevgisizlik küflendiriyor insanı, kuyunun içine düşmüş bir çakı gibi paslandırıyor, bu yüzden sevgisizlik bana göre değil.

Hasan Baran

Bu mesaj Can tarafından düzenlendi (24-08-2009 01:42 GMT+2 saat, ago)

FORUMUMUZ VE LİNKLERİMİZ HERKESE AÇIK! BİZE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜRLER!
HER TÜRLÜ KONUDA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ!
FACEBOOK http://www.facebook.com/huseyincancalisan

LimeWire Çalışan Sorunsuz Sürüm Burada!
İnternet Download Manager 5.19 Full Crack % 100 Çalışıyor Denendi
TIKLA İNDİR!!
Kullanıcın Sayfasını Ziyaret Et Gender_Bay Çevirimiçi durumu   

Yazar Mesaj   #22249  19-11-2010 23:29 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Lütfen "Deli" demeyelim adama. Şu yazıyı okuyun lütfen

Neden Deli dediler?

Muammer Baran’ı artık gönlümüzde arayacağız. Bir hadiste: “Ben yerlerime, göklerime sığmadım, mümin kulumun kalbine sığdım” denmedi mi? İşte o mümin kulların en büyüğüydü Muammer Baran ve onu kaybettik bizler.

NEDEN MUAMMER BARAN’A YILLARCA DELİ DEDİLER?

Ve Muammer Baran’a yıllarca deli dediler. Yıllarca Muammer Baran kendi evladına oğlum demedi; “Hasan Bey!” dedi. “Baba niçin bana oğlum demiyorsun?” diye sitem ettiğimde ise “Size bir söz gelmesini istemediğim için, efendim!” derdi. Benim “Deli Muammer’in oğlu” olarak anılmamı istemezdi, kendisinden uzak tutar, incinmemi istemezdi. Muammer Baran böyle muhteşem ince bir ruha sahipti.

Oysa ben babamı hep bir kahramanı sever gibi sevdim, onunla gurur duydum. Dünyanın en zor dili olan Latince de aralarında olmak üzere beş yabancı lisanı ana dili gibi konuşan, okuyan, yazan Muammer Baran nasıl deliydi acaba?

Karaman’ın en kibar insanı
En kültürlü insanı
En iyi insanı

Üçyüz altmış beş gün oruç tutan, Allâh’a nefes aldığı her an ibadet eden, gönüller sultanı Muammer Baran nasıl deliydi acaba? Kime saldırmıştı, kime kötülük etmişti? Muammer Baran bırakın birine saldırmayı, kavga etmeyi, ömrü hayatında bir gönül kırmamıştır, bir karıncayı bile incitmemiştir.

Muammer Baran öyle olağanüstü bir zekaya sahipti ki, gördüğü şeylerin, geçtiği yolların, aştığı yılların, tanıdığı insanların, okuduğu kitapların fotoğrafları beynine istif edilmişti. Bu ne şaşılacak bir arşivdi? Muammer Baran’ın beyni, bir defa gördüğünü asla unutmadı.

Muammer Baran’ın kuvvetli bir mahfaza içinde, az hacimli bir yere buruşturularak ustaca yerleştirilmiş olan beyni; kaç mimar, kaç mühendis, kaç fizik alimi, kaç kimyager, kaç doktor, kaç profesör, kaç ilahiyatçı, kaç edebiyatçı saklıyordu, kim bilir. Allah, büyüklüğün ve aşkın görünmez aleminde eşsiz bir varlık olarak yarattığı Muammer Baran’ın aklını, bu esrarengiz laboratuarın planını, öyle bir hazırlamış ve bu şaheser varlığı öyle bir ortaya koymuştu ki...
Bu yüzdendir ki, Muammer Baran dünyanın en akıllı insanlarından biriydi.

Muammer Baran’ın zekası karşısında, şaşırıp kalmayacak, onun bilgisine, kültürüne, kibarlığına hayran olmayacak bir göz, bir gönül mevcut değildi.

İstanbul’dan profesörler gelip Muammer Baran’ın elini öperlerdi. Adıyaman, Menzil Şıhları, hocaları bile; “Karaman’da bir Muammer Baran var, bizim pirimiz odur!” derlerdi.
Muammer Baran’ın cismi Karaman sokaklarında dolaşırken, ruhu Kâbe’yi, dünyanın sayısız camilerini gezer gelirdi. Muammer Baran, Hakk’ı gönlüne sığdırmış, tamamıyla rûhani ve manevi bir haldi, mecazî bir ifadeydi.

Cüneyd-i Bağdadi Hazretleri’nin “Sırtımdaki bu lime lime olmuş cüppenin içinde, Hak’tan başka bir şey yoktur” diyerek kendisinde Hakk’ın tecelli ettiğini belirtmesi gibi. Hallac-ı Mansur’un ilahi sevginin heyecanı ile, “Ben Hakk’ım” diye feryat etmesi gibi, Muammer Baran’da bir ilahi duygunun, ilahi sevginin içinde kendisini kaybetmişti. Böyle bir insan ne giyecekti ki, smokinli mi dolaşacaktı, kot pantolon mu giyecekti.

Cenâb- ı Hak, her yerde hâzır ve nâzır değil midir? Her zerrede O’nun kudreti, sanatı ve güzelliği görülmüyor mu? Dikkatle düşünürsek, bütün eşya, bütün varlıklar hep O’nun isimlerinin ve sıfatlarının tecellisinden ibaret değil mi?

Öyleyse sırf; Muammer Baran topluma aykırı giyindi kuşandı diye niye yıllarca deli diye anıldı, onun muazzam yanları, beyninin dev dalgaları, imanının dağları görülmedi.
Neden? Muammer Baran’a yaşıyorken değer verilmedi, horlandı, küçümsendi, yanına bile varılmak istenmedi?!..
Neden?...

HASAN BARAN

Yazar Mesaj   #22253  20-11-2010 13:22 GMT+2 saat  

moonlight

Admin

Tecrübe Puanı.: 96%
Ruh Hali: Neþeli
Mesaj 4213
Ülke:
Meslek: gecelerin adamı :))
Facebook'ta Paylaş
vayy bee 5 dil bilene deli denirr miii bravo

Yazar Mesaj   #22254  20-11-2010 13:50 GMT+2 saat  

Can

Admin

Tecrübe Puanı.: 100%
Ruh Hali: Neutral
Mesaj 5381
Ülke:
Meslek: Webmaster
Facebook'ta Paylaş
Çok iyi bir insandı, birkaç kez konuştuğunu birşeyler anlattığını görmüştüm. Allah rahmet eylesin Muammer Amca...

FORUMUMUZ VE LİNKLERİMİZ HERKESE AÇIK! BİZE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜRLER!
HER TÜRLÜ KONUDA İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ!
FACEBOOK http://www.facebook.com/huseyincancalisan

LimeWire Çalışan Sorunsuz Sürüm Burada!
İnternet Download Manager 5.19 Full Crack % 100 Çalışıyor Denendi
TIKLA İNDİR!!
Kullanıcın Sayfasını Ziyaret Et Gender_Bay Çevirimiçi durumu   

Yazar Mesaj   #22255  20-11-2010 14:35 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Amin..