[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #14399  14-05-2009 17:13 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Diyarbakır Hasan Paşa Hanı Nerededir? Hakkında Önemli Bilgiler..

Hasan Paşa Hanı,Gazi Caddesi’nde Diyarbakır Ulu Camii’nin Doğu girişi karşısındadır.1572-1575 yılları arasında Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Diyarbakır Valisi Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmıştır.Basık kemerli bir kapıdan beşik tonozlu bir kısma,buradan da hanın avlusuna çıkılmaktadır.Avlunun ortasında altı sütunlu, bezemesiz bir şadırvan bulunmaktadır.
1612 yılında Diyarbakır’ı ziyaret eden Polonyalı Simeon,seyahatnamesinde hanı şu sözlerle anlatmıştır.”Şehre indikten sonra Hasan Paşa Hanı’na indim.Muazzam kagir bir bina olan hanın 500 beygiri barındırabilen yeraltında iki büyük ahırı,çok güzel bir havuzu,üç kat üzerinde birçok kagir odaları vardır.” Evliya Çelebi de bu yapıdan söz etmiş ve “Kale misali Hasan Paşa Hanı gayet metin ve müstahkemdir.”demiştir.
Hasan Paşa Hanı’nın ilgisizlik ve bakımsızlıktan zamanla harabeye döndüğünü vurgulayan, yaklaşık iki yıl kadar süren restorasyonunu yapan Andok İnş.San.ve Tic.Ltd.Şt yetkililerinden Yahya_(?) sadece konaklayan kervanlara ait hayvanların barındığı bodrum katından (şimdi kitapevi ve lokanta olarak kullanılıyor) onlarca ton çamur ve moloz çıkarıldığını belirtiyor.
Restorasyonda Muğla’dan getirtilen çeşitli malzemelerin (sönmemiş kireç,hayvan kılı,öğütülmüş taş tozu vb.) karışımından özenle hazırladıkları Horasan Harcı da denilen bir harç kullanılmış.Bu harç hem yapının orijinal dokusuna uygunluğu hem de binlerce yılı bulan ömrü ile sağlamlığından dolayı tercih edilmiş.Yapının kimi bölümleri silme de denilen bir zımparalama işlemine tabi tutulmuş sadece.
Handa günümüzde telkari işi süs eşyasından antikaya kadar çeşitli eşya satan dükkanların yanı sıra lokanta ve cafelerle bir kitapevi de mevcuttur.Hemen her yaştan insanın uğradığı han Diyarbakır'ın tarihi ve turistik yapıları arasında yer almaktadır.