[Kayıt ol]   [Şifremi unuttum!
Kullanıcı adım:   Parolam:  

Yazar Mesaj   #22226  13-11-2010 15:03 GMT+2 saat  

ahmet

Tecrübe Puanı.: 0%
Ruh Hali: Belirtilmedi.
Ülke:
Meslek:
Merhaba.
2 gündür oyunda ciddi bir kasma, tekleme gibi sorunlar yaşıyordum.Bu çok can sıkıcı bir durum takdir edersiniz ki ve birçok pc kullanıcısının yaşadığı genel bir sorun.
Bu sabah nedenini araştırmaya başladım ve sanırım büyük ihtimal birçok kişide işe yarayacak çözümü buldum.

Oyun, standart ayarlarında işlemci modeliniz ne olursa olsun, tek çekirdekli olarak algılıyor ve o şekilde kullanıyor.

İşlemcilerdeki multithreading yani çoklu kullanım-çoklu işlem yapabilme özelliğini devredışı bırakarak kullanıyor.Kasmaların büyük ölçüde temel sebebi budur arkadaşlar.

C:\Program Files\Activision\Call of Duty - Black Ops\players\ dizinindeki config.cfg dosyasını not defteriyle açınız.
    seta r_multiGpu "0"
    seta r_multithreaded_device "1"

Şu iki seçenek bu şekilde ayarlanacak.
    Normalde
    seta r_multiGpu "1"
    seta r_multithreaded_device "0"
    olarak ayarlı olduğu için sıkıntı yaşatıyor.Multigpu önemli değil.Tek ekran kartı kullanıyorsanız bu ayarın 1 veya 0 olması farketmiyor zaten.
    Donanımınız ne olursa olsun işlemcideki çoklu işlem yapma özelliğini ve birden fazla çekirdek kullanımını iptal ediyor.Teklemeler, kasmalar da bu yüzden oluyor.İşlemciyi yarı yarıya daha az verimde kullandığı için.

olarak ayarlı olduğu için sıkıntı yaşatıyor.Multigpu önemli değil.Tek ekran kartı kullanıyorsanız bu ayarın 1 veya 0 olması farketmiyor zaten.
Donanımınız ne olursa olsun işlemcideki çoklu işlem yapma özelliğini ve birden fazla çekirdek kullanımını iptal ediyor.Teklemeler, kasmalar da bu yüzden oluyor.İşlemciyi yarı yarıya daha az verimde kullandığı için.

players klasörü sizde yok ise oyunun kurulduğu dizinde, kendiniz yeni klasör oluşturun "players" adında.
Sonra aşağıdaki dosyayı indirip players klasörüne atınız;

Ayrıca oyuna girmeden önce arka planda herhangibir program çalışmamasına dikkat ediniz.
Gamebooster programını da tavsiye ederim.

Bu çözüm bende de işe yaradığı için paylaşmak istedim.Oynanmayacak derecede tekleme ve kasılmalar yaşıyordum.Şimdi o sorundan eser yok.

Grafik ayarlarındaki SYNC EVERY FRAME seçeneğini NO olarak ayarlamanızı öneririm.
Performansa etkisi olan bir seçenektir.Vsync ile aynı özelliktedir.FPSyi limitler, 60a sabitler.Makinanız iyi özelliklere sahipse özellikle, ekran kartı 60FPSyi geçecek güçte ise bu ayarı değiştirmenize gerek yok.

Bu mesaj ahmet tarafından düzenlendi (13-11-2010 15:20 GMT+2 saat, ago)